חשבות שכר וחוק הגנת שכר

חשבות שכר וחוק הגנת שכר

כל המידע על חשבות שכר וחוק הגנת השכר

 

כל אדם העובד כשכיר בחברה, ארגון או עסק כלשהו, זכאי לזכויות רבות על פי חוק וכמובן גם לשכר הולם והוגן. עבודת חישוב המשכורות ומעקב קפדני אחר כל הנתונים דורשת הכרות מעמיקה עם שלל תחומים הכרוכים בכך. חשבי שכר הם אלה העומדים על כך שכל עובד ועובד מקבל את השכר שהרוויח לצד הזכויות השונות, כדי למנוע טעויות העשויות לעלות לחברה בהליכים משפטיים, הוצאות כספיות מיותרות ועוגמת נפש רבה. זו הסיבה שבגינה תפקיד זה הוא חיוני והכרחי בכל עסק המעסיק שכירים, לא משנה כמה גדול או קטן הוא. 

 

מהם תחומי האחריות של חשב השכר?

 

תשלום המשכורות לעובדים הוא נושא מורכב הרבה יותר ממה שנוהגים לחשוב. מעבר לתשלום עבור העבודה שנעשתה ישנם ניכויים שאותם יש לחשב, הפרשות לקופות גמל וקצבאות כאלה ואחרות וחישובי תגמולים עבור שעות נוספות ועבודה בחגים. חשבי שכר מחויבים לפעול על פי חוק הגנת שכר המפרט בתוכו את כל תנאי התשלומים לעובדים, זאת כדי להבטיח שהעובדים יקבלו את מלוא זכויותיהם. 

 

כפי שניתן להבין כעת, חשבות שכר היא מקצוע שעוסק בתחומים נרחבים הרבה יותר מאשר חישוב שעות העבודה ומתן השכר בהתאם. חשב השכר חייב להיות בקיא בדיני עבודה, כמו גם בדינים הקשורים במיסים, בתאגידים והנהלת חשבונות ככלל. תפקיד זה טומן בחובו אחריות גדולה וכבדה מאוד, שכן שגיאה בתשלום המשכורת לעובד או איחור במתן התשלום יגרור עמו השלכות משפטיות.

 

חשב השכר אינו עוסק בחישוב התשלומים בלבד, הוא אחראי גם להזין את כל נתוני העובד למערכת החברה לשם תיעוד ומעקב. בנוסף, הוא גם בעל התפקיד אשר מנפיק את תלושי השכר לעובדים. אלו על פי חוק הגנת השכר חייבים לכלול פרטים ספציפיים לשם שקיפות אל מול העובד. בנוסף, חשב השכר הוא גם זה המדווח לרשויות הרלוונטיות אודות פרטים הקשורים במיסוי והפרשות. 

 

איזו הכשרה דורשת חשבות שכר?

 

מאחר ומדובר בתפקיד מרכזי כל כך ובעל אחריות גדולה, חשב השכר חייב לקבל הכשרה רשמית מעמיקה ובסופה עליו לעבור בהצלחה מבחן מקיף ביותר מטעם הוועד המרכזי של לשכת רואי החשבון. רק לאחר שצלח את כל השלבים הללו יקבל תעודה מטעם הלשכה המאשרת את סמכותו לעסוק במקצוע זה. במהלך הקורס ירכוש חשב ידע מקיף בדיני עבודה, ילמד כיצד לחשב את הפרשות השכר לגורמים כמו ביטוח לאומי ומס הכנסה ויכיר מלפני ומלפנים את נושא הביטוח הפנסיוני. 

 

לסיכום, חשבות שכר היא תחום מרכזי וחיוני בכל ארגון המעסיק עובדים. זהו מקצוע הדורש רגישות בעבודה עם אנשים לצד קפדנות ברמה הגבוהה ביותר. חשב השכר יכול להיות חלק מהחברה עצמה או לעבוד במיקור חוץ, אך כך או כך זהו איש מקצוע שבלעדיו לא תוכל החברה להתנהל בצורה תקינה וחוקית. 

עוד כתבות מעניינות